Systemy informatyczne klasy ERP/TMS+ kompleksowo wspierają przedsiębiorstwa transportowe. Jakie oferują funkcje i korzyści?
Firmy, w których kluczowe znaczenie ma zarządzanie transportem, coraz częściej wykorzystują w tym właśnie celu dedykowane oprogramowanie. Wśród najbardziej zaawansowanych systemów tego typu oferujących przekrojową gamę usług znajdują się programy zaliczane do klasy ERP/TMS+. Co warto o wiedzieć na temat tego oprogramowania?
Czym jest oprogramowanie ERP/TMS+?
Program określony jako ERP/TMS+ łączy w sobie rozwiązania informatyczne różnych typów, a dokładnie systemy ERP, które pozwalają na zarządzanie wieloma zasobami firmy, a także TMS, które przeznaczone są do zarządzania transportem.
Ze względu na połączenie ze sobą tych dwóch obszarów program dla transportu ERP/TMS+ jest w stanie zaoferować swoim klientom znacznie szerszą funkcjonalność niż standardowy program TMS.
Architektura oprogramowania ERP/TMS+
Aby dowiedzieć się więcej o tym, jakie funkcje oferują programy wspierające zarządzanie transportem w klasie ERP/TMS+, warto przyjrzeć się bliżej ich architekturze. Składają się one bowiem z wielu współpracujących ze sobą elementów, które razem umożliwiają sprawne funkcjonowanie całej firmy.
W skład architektury systemów ERP/TMS+ wchodzą przede wszystkim:
- centralna baza danych – jest ona bazą w chmurze, dlatego też można uzyskać do niej dostęp w dowolnym miejscu, zawiera ona informacje, z których mogą korzystać wszyscy uprawnieni użytkownicy systemu
- aplikacja centralna – współpracująca z bazą danych aplikacja, która przeznaczona jest do zarządzania transportem, to ona oferuje dostęp do najszerszej gamy funkcjonalności i pozwala na łatwe planowanie i zarządzanie działaniami
- aplikacje mobilne dla pracowników – mogą one spełniać zróżnicowane funkcje, na przykład pozwalają na kontrolowanie położenia pojazdu przez GPS, mogą służyć jako mobilne systemy sprzedaży, dzięki którym handlowcy mogą prowadzić sprzedaż na odległość
- aplikacje mobilne dla kierowników – dają dostęp do funkcji umożliwiających zarządzanie transportem w dowolnym miejscu
- panel spedytora – pozwala na korzystanie z praktycznych funkcji w ramach spedycji, między innymi przy zarządzaniu ruchem kołowym na placu firmy, możliwe jest też korzystanie z panelu dostawcy
- aplikacje dla klientów – przeznaczone dla klientów B2B oraz B2C, pozwalają na łatwiejsze kontaktowanie się z firmą, kontrolę realizacji zleceń, pobieranie dokumentacji
- RTM – monitorowanie w czasie rzeczywistym, które pozwala na stały podgląd pozycji pojazdu za pomocą GPS, dlatego umożliwia kontrolowanie realizacji zadań, a także szybką ich zmianę, na przykład w razie pojawienia się wypadków na drodze lub korków, które mogłyby zaburzyć stworzony wcześniej harmonogram spotkań
Warto też wskazać, że program dla transportu w klasie ERP/TMS+może także oferować różnego rodzaju integracje z zewnętrznymi systemami, czujnikami, bazami danych, co również poszerza jego funkcjonalność i usprawnia korzystanie z niego każdego dnia.
Powyższe rodzaje funkcji i integracji może zaoferować użytkownikom program dla transportu Sotipm, który obecnie jest jednym z najbardziej zaawansowanych i kompleksowych systemów tego typu dostępnych na polskim rynku.
Kiedy warto zdecydować się na system ERP/TMS+?
Oprogramowanie umożliwiające zarządzanie transportem klasy ERP/TMS+ ma szerokie zastosowanie. Nie tylko może być ono używane jako program transportowy, ale również może wspierać inne firmy, które dysponują własnymi flotami pojazdów i chcą działać efektywniej.
Systemy ERP/TMS+ pomagają zatem w pracy pracowników jak kierowcy, kurierzy, handlowcy i przedstawiciele handlowi, przedstawiciele medyczni i farmaceutyczni, serwisanci, monterzy, ankieterzy, kontrolerzy jakości.