Samochody poleasingowe są często w bardzo atrakcyjnych cenach. Aby zakupić odpowiednie auto, należy sprawdzić dokładnie nie tylko sam samochód, ale przede wszystkim umowę, którą podpisujemy zakupując takie auto.
Co należy wiedzieć o autach poleasingowych?
Sam leasing polega na długoterminowym spłacaniu auta, które przychodzi do nas jako nowe z salonu. W miesięcznych ratach zawarte są takie opłaty, jak częściowa wartość samochodu, ale również gwarantowany serwis olejowy, a także ubezpieczenie, w tym OC, AC i NNW oraz wymiana opon. Przed podpisaniem umowy leasingowej otrzymujemy informacje, czy samochód możemy po częściowej spłacie odkupić, czy można go oddać do salonu, by wziąć nowy samochód, na innych warunkach. To, czy samochód będzie przez nas wykupywany zależy od nas. Najczęściej kwota wykupu samochodu poleasingowego to jego około 30% wartości. Wiele zależy od wartości samochodu, ale również wysokości miesięcznych rat.
Co powinna zawierać umowa zakupu samochodu poleasingowego?
W przypadku aut poleasingowych bardzo ważne jest, by sprawdzić umowę, jaką otrzymujemy. Można skorzystać z darmowego szablonu umowy kupna i sprzedaży samochodu. Umowa powinna zawierać:
- informację o modelu oraz marce auta
- numer VIN auta
- datę zawarcia umowy
- kwotę, za jaką wykupujemy auto
- wartość podatku VAT
Co należy wiedzieć o umowie poleasingowej samochodu?
Przed podpisaniem umowy poleasingowej samochodu należy wiedzieć kilka ważnych faktów.
- Jeśli zdecydujemy się na wykup samochodu po zakończeniu umowy leasingowej, nie musimy mieć od razu całej kwoty potrzebnej do wykupu. Często leasingodawca rozbija ten koszt na jeden miesiąc i daje potrzebny czas na zebranie potrzebnej kwoty.
- Możemy wykupić samochód bez względu na to, czy jesteśmy firmą, czy też osobą prywatną. Istnieje leasing konsumencki, dzięki czemu używany samochód można wykupić.
- Przy wykupie samochodu od leasingodawcy należy uwzględnić również VAT. Przedsiębiorca może odliczyć go sobie od podatku, dzięki czemu opłaty będą znacznie mniejsze. Wiele firm decyduje się na późniejszy wykup samochodów po umowie leasingowej, zwłaszcza że mają pewność co do ich sprawności.
- Możemy również wykupić inny niż nasz samochód poleasingowy. Ma to wiele pozytywnych stron, ponieważ są to samochody regularnie serwisowane, ale również z niewielkim przebiegiem, ponieważ większość leasingów posiada limit kilometrów, przez co auto nie może przejechać więcej niż określoną w umowie ilość kilometrów. Samochód serwisowany jest przez autoryzowany serwis, więc wszystkie części są nowe i oryginalne. Dodatkowo by salon mógł przyjąć samochód z powrotem, auto musi być w dobrym stanie, bez dużych rys, czy innych uszczerbków. Zakup auta poleasingowego okazuje się często lepszym rozwiązaniem.
W przypadku, kiedy odkupujemy auto poleasingowe od dealera samochodowego, należy sprawdzić jego stan techniczny, ale również bardzo ważny jest zapis w umowie, która podpiszemy, mówiący o gwarancji po zakupie. Oznacza ona, że jeśli zauważymy w samochodzie wadę, o której nie poinformował nas salon lub kiedy przebieg okaże się inny, niż ten zapisany w umowie, możemy oddać pojazd i żądać zwrotu kosztów. Dodatkowo bardzo ważne jest by sprawdzić numer VIN, dzięki czemu dowiemy się ile przebiegu ma auto, ale również jakie naprawy były w nim wykonywane. VIN powinien znajdować się w ogłoszeniu na temat samochodu, który chcemy zakupić. Dodatkowo w umowie leasingowej musi być adnotacja o tym, w jakim stanie jest auto oraz kiedy kończy się obowiązkowe ubezpieczenie OC. W przypadku aut poleasingowych kończą się u nich wszystkie dodatki, które były dostępne w okresie leasingu. Chodzi o serwis opon, ale również serwis olejowy, czy ubezpieczenie OC i AC.
O te wszystkie rzeczy musimy zadbać osobiście, wybierając właściwego ubezpieczyciela, czy warsztat. Możemy oczywiście korzystać z autoryzowanego serwisu danej marki, ale za opłatą, a nie tak jak to było w trakcie leasingu, za darmo. Opłaty za serwis w trakcie leasingu są doliczane do raty leasingu, którą płacimy co miesiąc. Po upływie okresu leasingowania musimy samodzielnie dbać o auto, w tym także o wymianę opon.