Wiele osób przymierzających się do zmiany samochodu planuje zakup kolejnego auta na rynku wtórnym. Różnorodność ofert, przystępne stawki oraz możliwość znalezienia sprawnego egzemplarza w atrakcyjnej cenie to główne przesłanki przemawiające za takim rozwiązaniem.
Zanim kupisz samochód
Przed kupnem samochodu trzeba dobrze przemyśleć sobie kilka kwestii. Przede wszystkim należy zastanowić się nad przeznaczeniem auta oraz nad warunkami, w jakich będzie ono najczęściej użytkowane. Równie istotne są możliwości finansowe nabywcy, niemniej jeżeli pojazd ma dobrze służyć przez co najmniej kilka lat, to lepiej przeznaczyć na ten cel więcej pieniędzy. Podczas poszukiwań nie ma co ograniczać się do jednego modelu – najlepiej mieć kilka na oku, zasięgając informacji o każdym z nich. To ułatwi selekcję ofert.
Oględziny i jazda próbna
Kolejnym krokiem jest umówienie się ze sprzedawcą na oględziny samochodu. Liczy się oczywiście pierwsze wrażenie, ale trzeba też zajrzeć do środka i pod maskę. Osoby, które nie czują się zbyt pewnie w kwestiach motoryzacyjnych, powinny wybrać się na spotkanie z kimś, kto świetnie orientuje się w temacie i wie, na co konkretnie zwracać uwagę. Eksperci z salonu Autoplaza przypominają, że trzeba również zapoznać się z dokumentacją pojazdu. Nie bez znaczenia jest to, czy w przypadku danego modelu nie będzie problemu z nabyciem części zamiennych. Warto wybierać popularne samochody, takie jak np. Ford Mondeo, do których części są łatwo dostępne. Po oględzinach konieczna jest jazda próbna – najlepiej połączyć ją z wizytą w zaufanym warsztacie.
Formalności
Podstawę transakcji stanowi umowa kupna-sprzedaży. Należy sprawdzić, czy zawiera m.in. szczegółowe informacje dotyczące samochodu oraz warunków sprzedaży. W komisach oraz w salonach, w których można kupić używane auta, przygotowaniem dokumentu zajmuje się sprzedawca. Oczywiście nie zwalnia to nabywcy z obowiązku wnikliwej jego lektury. Kupujący musi pamiętać też o dopełnieniu formalności w wydziale komunikacyjnym i urzędzie skarbowym.