Praca w sektorze finansowym dotyczy nie tylko większych miast, stolic województw, czy takich ośrodków zatrudnienia jak praca Częstochowa. Pracę w tym sektorze znajdziemy i w Warszawie, i w wielu innych, mniejszych miejscowościach.
Praca w sektorze finansowym – czyli właściwie w czym?
Sektor finansowy jest szeroką gałęzią rynku pracy. Czym właściwie ona jest i jaki jest jej udział w gospodarce? W samym sektorze bankowym zatrudnionych na etacie jest niecałe 150 tysięcy osób w skali kraju (dane na grudzień 2020 roku). Co ciekawe – obecnie więcej osób jest zatrudnionych w centralach niż oddziałach. Trzeba uczciwie przyznać, że sektor usług świadczonych w oddziałach się kurczy – sporo klientów wybiera ich zdaniem wygodniejsze sposoby – obsługę internetową i telefoniczną. Mimo to trudno sobie wyobrazić, żeby w ten sposób załatwiono by np. sprawy spadkowe, lub otrzymałoby się kredyt hipoteczny.
Finanse to jednak nie tylko sama bankowość. Wiele firm poszukuje osób zarządzających pieniędzmi oraz księgowych. Bardzo ważny jest także sektor ubezpieczeń. Sprzedaje się w nim szeroką gamę produktów: ubezpieczenia komunikacyjne, ubezpieczenia mieszkania, majątku, maszyn, ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (na przykład dla nauczycieli oraz wychowawców kolonijnych). Finanse to także świat inwestycji, gry na giełdzie, pomnażania majątku i minimalizowania strat. Spora grupa ludzi potrzebuje kogoś, kto uczciwie pomoże im zwiększyć swoje dochody – oczywiście za odpowiednią opłatą.
Gdzie szukać pracy?
W urzędach pracy jednak trudno znaleźć zatrudnienie w tym sektorze – królują tam innego typu oferty. Gdzie więc szukać efektywnie możliwości zatrudnienia w branży finansowej i pokrewnych?
Można założyć konto na jednym z portali pozwalających tworzyć swój profil zawodowy, jednak jest to o wiele za mało. Powinniśmy podjąć aktywne poszukiwania w Internecie. Istnieje sporo większych i mniejszych stron z ogłoszeniami o pracę – na przykład HitPraca.pl. Portal ma tysiące ogłoszeń – co ważniejsze – zarówno dotyczących zatrudnienia za granicą (kraje europejskie), jak i na terytorium Polski.
Zalety zatrudnienia w finansach
Plusem pracy w sektorze finansowym jest łatwy próg wejścia na niektóre stanowiska. Niestety same chęci nie wystarczą w dłuższej perspektywie. Jeśli chcemy się rozwijać, przygotujmy się na szkolenia, studia i kursy. W cenie będą języki obce i umiejętności – zarówno miękkie, jak i twarde. Sektor finansów oferuje możliwość awansu i spore zarobki na wyższych stanowiskach.