Na polskich drogach z roku na rok przybywa samochodów elektrycznych i hybrydowych. Z uwagi na to, że cieszą się one coraz większą popularnością, koncerny motoryzacyjne nieustannie wprowadzają do oferty kolejne modele. Wielu kierowców ma dylemat: lepszą opcją jest elektryk czy hybryda?
Samochody elektryczne – jakie mają zalety?
Klienci salonu Honda Plaza podkreślają, że jedną z najważniejszych przesłanek przemawiających za zakupem samochodu elektrycznego jest wysoki komfort jazdy. Silniki elektryczne są prawie bezgłośne, nie wytwarzają żadnych drgań. Honda E i inne popularne elektryki są cenione również za stosunkowo niskie koszty eksploatacji oraz za to, że idealnie nadają się do jazdy po mieście. Trzeba jednak pamiętać o drugiej stronie medalu – największą niedogodnością wynikającą z posiadania samochodu elektrycznego są ograniczone możliwości w zakresie ładowania. W Polsce infrastruktura nie jest jeszcze na tyle rozbudowana, aby sprzyjała dłuższym podróżom autami z napędem elektrycznym.
Samochody hybrydowe – o tym warto pamiętać!
Pomimo tego, że układ napędowy hybryd ma dość skomplikowaną konstrukcję, to samochody te uchodzą za bardziej uniwersalne niż elektryki. Zdają egzamin zarówno podczas jazdy po mieście, jak i dłuższych podróży. Wiele oczywiście w tym momencie zależy od rodzaju hybrydy, np. hybrydy plug-in, które można ładować ze źródeł zewnętrznych, mają mocne silniki elektryczne i niezłe osiągi w zakresie ekonomiki jazdy. Dzięki temu na codziennych odcinkach zachowują się w taki sam sposób, jak elektryki. Z kolei klasyczne hybrydy są w stanie w czasie jazdy korzystać tylko z silnika elektrycznego, ale niezbyt długo – poza tym kierowca musi dość delikatnie obchodzić się z gazem.
Elektryk czy hybryda – co lepsze?
Wybór pomiędzy samochodem elektrycznym a hybrydowym jest indywidualną sprawą. Należy mieć tu przede wszystkim na uwadze dzienne przebiegi i pokonywane najczęściej trasy. Jeżeli ktoś szuka auta do jazdy po dużym mieście, koniecznie powinien rozważyć zakup elektryka.