Bardzo często przedsiębiorcy zastanawiają się, skąd wziąć pieniądze na inwestycje, takiej jak np. zakup samochodu dla firmy, czy specjalistycznych maszyn lub innego sprzętu. Najczęściej decydują się na wzięcie kredytu lub na leasing. Warto wiedzieć jednak, że jest jeszcze trzecie wyjście, a mianowicie pożyczka leasingowa. Na czym ona polega, kto udziela tego typu pożyczek?
Czym jest pożyczka leasingowa?
Pożyczka leasingowa to połączenie kredytu i leasingu. Jest to rodzaj kredytu udzielanego przez firmę leasingową. Nie należy zatem mylić pożyczki leasingowej z kredytami udzielanymi przez banki ani z szybkimi pożyczkami. Pożyczki w parabankach opisuje blog Parabankowo, zaglądając tam, można dokładnie zrozumieć różnicę, pomiędzy zwykłą pożyczką a pożyczką leasingową, którą opiszemy poniżej.
Popularność pożyczek leasingowych stale rośnie, najczęściej są one wykorzystywane do finansowania maszyn, sprzętu IT, pojazdów, a także innych urządzeń. Aby dobrze zrozumieć to, czym jest pożyczka leasingowa, należy prześledzić różnice pomiędzy nią a zwykłym leasingiem.
Leasing a pożyczka leasingowa
Leasing oraz pożyczka leasingowa mają wiele puntów stycznych. Przede wszystkim służą do finansowania środków trwałych, nie można ich wykorzystać za to do pokrycia bieżących wydatków, czy inwestycji takich, jak remont. Ponadto tego rodzaju pożyczki są udzielane przez firmy leasingowe, dzięki czemu obowiązujące procedury są mniej wymagające niż w przypadku wnioskowania o kredyt w banku.
Podstawową różnicą pomiędzy leasingiem a pożyczką leasingową jest czas trwania tej umowy. Należy w tym miejscu znaczyć, że istnieją też różne rodzaje leasingów, jednak w tym momencie mamy na myśli najpopularniejszy w naszym kraju leasing operacyjny. W jego przypadku minimalny czas trwania umowy to najczęściej 2-3 lata, natomiast w przypadku czasu trwania umowy leasingowej nie ma żadnych ograniczeń, a większość lesingodawców jest skłonna udzielać pożyczek nawet na 6-7 lat. Zasadniczą różnicą pomiędzy leasingiem a pożyczką leasingową jest również to, że przedmiot, który jest sfinansowany pożyczką leasingową, jest własnością pożyczkobiorcy, a nie firmy leasingowej. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest to, że pożyczka leasingowa, podobnie jak kredyt, negatywnie wpływa na naszą zdolność kredytową, podczas gdy leasing nie ma na nią żadnego wpływu.
Gdzie po pożyczkę leasingową?
Przede wszystkim pożyczka leasingowa to coś, o co może starać się każda firma. Tego rodzaju pomoc w finansowaniu potrzeb przedsiębiorstwa znajduje się w ofercie m.in. największych leasingodawców, w tym Getin Leasing, PKO Leasing, czy EFL.
Zdarza się tak, że firmy, które mają problem z uzyskanie kredytu bankowego, zgłaszają się po pożyczkę leasingową. Jest to dobre posunięcie, gdyż filmy udzielające tego rodzaju pożyczek znacznie łagodniej oceniają swoich potencjalnych klientów niż banki. Jeśli chodzi o ceny, to zarówno kredyt, jak i pożyczka leasingowa mogą być do siebie zbliżone.