Zakup używanego samochodu pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale kupujący powinni wiedzieć, na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę przy finalizacji takiej transakcji. Pamiętaj o trzech ważnych wskazówkach.
Sprawdź dokumenty
Dużym błędem przy zakupie używanego auta jest oglądanie go i sprawdzanie jego stanu technicznego, zanim właściciel lub handlarz przedstawi nam wszystkie jego dokumenty. Używane samochody osobowe mogą mieć wady prawne, które mogą stanowić przyczynę wielu kłopotów kupujących. Lepiej więc najpierw zerknąć do dokumentów, a dopiero później kontrolować stan techniczny pojazdu.
Koniecznie trzeba przy tym sprawdzić, jak wskazują specjaliści z firmy UJN, którzy oferują używane samochody z gwarancją, takie kwestie jak:
- numer VIN na nadwoziu i we wszystkich przedstawionych dokumentach,
- dowód rejestracyjny i kartę pojazdu – także pod kątem wpisów o zastawach, kredytach czy leasingu,
- ważność polisy OC – podejrzenie powinny wzbudzać krótkoterminowe polisy, wykupione np. na 1 miesiąc,
- dane sprzedającego,
- fakturę zakupu lub umowę sprzedaży zawartą wcześniej – to ważny dokument, potwierdzający, czyją własnością jest samochód.
Nie dajmy się oszukać i nie podpisujmy umów in blanco, w zapisie których właścicielem samochodu jest obywatel innego kraju, a handlarz nie widnieje na umowie. Może się okazać, że domniemany sprzedający w ogóle nie istnieje, a formalnie to on odpowiada za wszelkie wady prawne samochodu. Jeśli kupujemy pojazd od handlarza, żądajmy faktury.
Zweryfikuj stan techniczny pojazdu
Przy zakupie używanego auta musimy poznać jego realny stan techniczny. Można go zweryfikować na najbliższej Autoryzowanej Stacji Obsługi albo na godnej zaufania stacji kontroli pojazdów. Jeśli miejscem sprzedaży używanego samochodu jest Warszawa, czy każda średniej wielkości miejscowość, ze znalezieniem odpowiedniego ASO do kontroli auta z pewnością nie będzie problemu. Nie dajmy sobie wmówić, że samochód sprawdzi zaprzyjaźniony ze sprzedającym mechanik. Jeśli sprzedawca nie zgadza się na uruchomienie silnika czy wizytę we wskazanym ASO, warto zrezygnować z takiego zakupu.
Jazda próbna bardzo ważna
Gdy sprzedający nie chce pozwolić nam na odbycie jazdy próbnej, lepiej rozpocznijmy poszukiwania innego samochodu. Takie zachowanie świadczy o tym, że zbywca ewidentnie ma coś do ukrycia. Jazda próbna jest okazją do przetestowania auta.