kredyt hipoteczny
Kredyty

Jak zmieniły się koszty kredytu hipotecznego w 2022?

W 2020 roku i na początku 2021 roku osoby, które zaciągały, ale i te, które już spłacały kredyty hipoteczne, mogły się cieszyć rekordowo niskimi stopami procentowymi. To sprawiło, że koszty ich zobowiązań były bardzo niskie. Niestety sytuacja drastycznie się zmieniła. Jak wygląda kwestia kredytów hipotecznych w 2022 roku?

Koszty kredytu hipotecznego w 2022 roku

Żeby w ogóle mówić o tym, jak zmienią się koszty kredytów hipotecznych w 2022 roku, trzeba wiedzieć, co się na nie składa i co może ulec zmianie. Poznając ich rodzaje znacznie łatwiej zrozumieć, dlaczego sytuacja kredytobiorców jest tak niepewna. W wyczerpujący, ale i prosty sposób koszty kredytu hipotecznego omawia w artykułach Hipotekakredyt.pl, dlatego warto poczytać poradniki wyjaśniające najważniejsze kwestie. Dzięki temu łatwiej pojąć całą sprawę.

Na koszt kredytu hipotecznego składają się wszystkie wydatki związane z zaciągniętym zobowiązaniem, a więc odsetki, prowizje i marże. Nie zalicza się do nich opłat za usługi dodatkowe niezbędne do uzyskania kredytu, jak opinia rzeczoznawcy, praca notariusza, podatki, ubezpieczenie. Najważniejsze przy zaciągnięciu kredytu jest więc sprawdzenie, ile będzie wynosiło RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania pokazuje, jakie dokładnie koszty czekają kredytobiorcę. Niestety nawet jeśli po podpisaniu umowy kredytowej przyjdzie harmonogram spłaty zadłużenia, to może on ulec zmianie. Dlaczego?

Co wpływa na koszt kredytu w 2022 roku?

Warto wiedzieć, że na koszt kredytu wpływają czynniki, które mogą ulec zmianie. Mowa o stopach procentowych. W 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o wprowadzeniu w nich podwyżek. W ślad za nimi poszły w górę stawki WIBOR, a więc i wysokość rat kredytów. Niestety w 2022 roku doszło do kolejnej podwyżki stóp procentowych, która tłumaczona jest rosnącą inflacją. Oczywiście w konsekwencji wzrósł WIBOR, a to przełożyło się na zwiększenie wysokości rat kredytowych, a więc wyższy koszt kredytów hipotecznych.

Zdolność kredytowa w 2022 roku

To, z czego warto sobie zdawać sprawę, to fakt, że wraz ze wzrostem kosztów kredytów hipotecznych, maleje zdolność kredytowa. Co to oznacza dla kredytobiorców? Zdolność kredytowa to maksymalna wysokość kredytu, na jaką można liczyć. Jeśli w 2022 roku nie zwiększyło się swoich dochodów, np. dzięki podwyżce wynagrodzenia, to będzie można od banku pożyczyć mniej pieniędzy niż rok wcześniej. Co więcej, jest to widoczna różnica, która może wpłynąć na to, czy uda się sfinansować zakup danej nieruchomości. Przykładowo, o ile przed wrześniem 2021 roku zdolność wynosiła 700 tysięcy złotych, to przy takich samych zarobkach w 2022 roku to jest już około 550 tysięcy złotych. Tak więc widać wyraźnie, że wzrost kosztów kredytu hipotecznego w 2022 roku ma negatywny wpływ na zdolność kredytową.

Kredyt bez wkładu własnego w 2022 roku

Warto wiedzieć, że w 2022 roku doszło do wprowadzenia zmiany, która może przyczynić się do zmiany kosztów kredytów hipotecznych. Dotychczas, aby zaciągnąć takie zobowiązanie, trzeba było posiadać wkład własny w wysokości 20% wartości nieruchomości lub mniejszy, ale z koniecznością wykupienia ubezpieczenia. W 2022 roku wprowadzony zostanie rządowy program gwarancji kredytowych dla osób, które planują kupić mieszkanie lub dom, a nie mają wkładu własnego. Tego typu wsparcie może pomóc pozostawić sobie zebrane pieniądze na spłatę kredytu lub poduszkę finansową. Jednak czas pokaże, czy oferty kredytów będą korzystne dla osób decydujących się skorzystanie z tego typu programu.