Sprzedaż samochodu może być procesem bardzo skomplikowanym i długotrwałym. Konieczne jest nie tylko przygotowanie odpowiednio atrakcyjnej oferty, lecz również udzielenie odpowiedzi na liczne pytania i wątpliwości potencjalnych nabywców auta. W tej sytuacji wiele osób decyduje się na sprzedaż samochodu w skupie – ta metoda pozwala na szybką finalizację transakcji i otrzymanie pieniędzy niemal natychmiast. Jak jednak wygląda w praktyce proces zawierania umowy w takim przypadku? I jakie dokumenty będą nam potrzebne do jego przeprowadzenia?
Jak działa skup samochodów?
Wysokie nasycenie rynku samochodami używanymi powoduje, że sprzedaż pojazdu tego typu może być trudna do przeprowadzenia. Efektem takiego stanu rzeczy jest dynamiczny rozwój sektora przedsiębiorstw, zajmujących się skupem aut. Podmioty tego typu oferują praktycznie natychmiastowy ich zakup, płacąc przy tym gotówką. Oczywiście można również wybrać sprzedaż z zapłatą przelewem bankowym (jest to najczęściej praktykowane w przypadku skupu pojazdów firmowych – transakcja wymaga bowiem wystawienia faktury VAT i takiej właśnie formy uregulowania należności). Sama sprzedaż przebiega niezwykle sprawnie, a profesjonalne skupy samochodów używanych, takie jak Zasada Skup aut Poznań: https://zasada24.pl, oferują jej finalizację w miejscu, wskazanym przez klienta.
Jakie dokumenty są potrzebne klientowi indywidualnemu przy sprzedaży samochodu w skupie?
Sprzedaży samochodu może dokonać zarówno właściciel, jak i jego przedstawiciel z pisemnym pełnomocnictwem. Osoba, zawierająca umowę ze skupem, powinna mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu, jego kartę oraz inne dokumenty wozu. Trzeba również posiadać dowód rejestracyjny, polisę OC oraz komplet kluczyków do samochodu. Dobrym zwyczajem jest również przekazanie podczas zawierania umowy sprzedaży samochodu książeczki serwisowej wozu oraz faktur za dokonane naprawy i zakupione części.
Jakie dokumenty są potrzebne przy sprzedaży do skupu samochodu firmowego?
W przypadku pojazdów firmowych, które były wcześniej użytkowane w ramach leasingu, do sprzedaży konieczna jest faktura wykupu i dokumenty, poświadczające zakończenie umowy leasingowej. Trzeba również przedstawić potwierdzenia przelewów należności za fakturę sprzedaży oraz wszelkie inne dokumenty, związane z leasingiem. Ponadto trzeba posiadać również dokumentację, identyczną jak w omówionej wcześniej sprzedaży samochodu przez klienta indywidualnego (np. dowód rejestracyjny, polisę OC). Konieczne jest również przekazanie kompletu kluczyków sprzedawanego wozu.
Jak wygląda proces sprzedaży auta w skupie samochodów?
Sama sprzedaż samochodu w skupie jest niezwykle prosta. Konieczne jest jedynie podanie najważniejszych danych, dotyczących posiadanego wozu (często można w tym celu wykorzystać formularz na stronie internetowej podmiotu, działającego w tej branży). Na podstawie uzyskanych w ten sposób danych specjaliści, pracujący w skupie, szacują wartość pojazdu i przedstawiają wstępną ofertę. Jeżeli jest ona dla nas interesująca – umawiamy się z przedstawicielem firmy na oględziny wozu. Po ich zakończeniu formułowana jest w drodze negocjacji oferta końcowa. Ostatnim etapem jest finalizacja transakcji: podpisanie umów i wypłata uzgodnionej kwoty.