finansowanie auta
Finansowanie samochodu Kredyty

Kredyt na samochód – co warto wiedzieć?

Gdy znajdujemy się w sytuacji, w której kupno samochodu jest koniecznością, a nie posiadamy wystarczającej sumy w gotówce, to zmuszeni jesteśmy do poszukiwań innego rozwiązania. Na szczęście jest ich kilka, np. leasing, kredyt gotówkowy czy kredyt na samochód. Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na ostatniej z wymienionych możliwości, czyli kredycie samochodowym.

Kredyt samochodowy – najważniejsze informacje

Przede wszystkim kredyt samochodowy to rodzaj kredytu celowego, a więc takiego, który przeznaczony jest na konkretny cel, w związku z czym nie możemy przeznaczyć otrzymanych pieniędzy na nic innego. Drugą ważną informacją jest to, że biorąc kredyt na samochód, godzimy się, z tym że nasz pojazd będzie stanowił zabezpieczenie tego kredytu. Czy bank w jakikolwiek sposób wpływa na to, jaki samochód wybierzemy? Oczywiście w umowie kredytowej mogą pojawić się pewne zapisy dotyczące np. maksymalnego wieku pojazdu. Warto wiedzieć, że kredyt samochodowy można przeznaczyć na zakup innych pojazdów, w tym:

  • kampery,
  • skutery,
  • motocykle,
  • quady,
  • przyczepy,
  • maszyny budowlane,
  • traktory,
  • łodzie motorowe i inne.

Istotne jest też to, że nie musimy wcale kupować nowego pojazdu prosto z salonu. Kredyt samochodowy daje nam możliwość wyboru, a zakupiony samochód, nieważne czy nowy, czy używany, musi mieć ważny dowód rejestracyjny.

Jak starać się o taki kredyt, jakie są rodzaje kredytów samochodowych? Na te pytanie odpowiemy w dalszej części artykułu, natomiast jeśli ktoś chciałby zaczerpnąć jeszcze więcej informacji o kredytach, to polecamy przeczytać porady kredytowe na okredyt.pl.

Rodzaje kredytów samochodowych

Chcąc wziąć kredyt na samochód, musimy nie tylko znaleźć odpowiedni pojazd i złożyć wniosek do banku, ale również wybrać rodzaj kredytu, który najbardziej nam odpowiada. Do wyboru mamy trzy opcje:

  • kredyt standardowy – spłacany jest w comiesięcznych, kapitałowo-odsetkowych ratach; długość okresu spłaty oraz wysokość rat jest określona w umowie;
  • kredyt jednoratalny – jest to nietypowa forma kredytu, gdyż jest on nieoprocentowany; polega to na tym, że kredytobiorca wpłaca wkład własny, a pozostałą część kredytuje bank; W określonym w umowie czasie klient banku jest zobowiązany do spłacenia całej kwoty w trybie jednorazowym;
  • kredyt balonowy – początkowo spłacane są niskie raty, które mają pokryć np. 80 % zobowiązania, a pozostałą część zaciągniętego kredytu spłaca się jednorazowo. Jest to zatem nieco podobna forma, co kredyt jednoratalny, z tym że kwota, którą należy spłacić jedną ratą, jest mniejsza.

Jak dostać kredyt na samochód?

Aby otrzymać tego typu pomoc z banku, należy przede wszystkim złożyć wniosek. Można tego dokonać osobiście w placówce wybranego banku lub przez internet. W tym celu niezbędne są dokumenty samochodu, który chcemy nabyć oraz dokumenty identyfikujące kredytobiorcę. Potrzebne jest ubezpieczenie samochodu (AC i OC) oraz zaświadczenie o zarobkach. Bank może również zażądać cesji praw z polisy ubezpieczenia, gdyż może stanowić ona dodatkowe zabezpieczenie kredytu. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to wystarczy już tylko podpisać umowę kredytową z bankiem.