Dobry olej silnikowy to czynnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania jednostki napędowej. Tu nie ma miejsca na kompromisy. Jeśli chcemy wydłużyć żywotność jednostki napędowej, musimy dbać o to, by dostarczać jej oleju, charakteryzującego się wieloma ważnymi cechami.
Podstawowe funkcje oleju silnikowego.
Podstawowym zadaniem oleju jest smarowanie elementów silnika narażonych na tarcie. Na powierzchniach powstaje trwały i odporny na zerwanie film olejowy, który dzięki parametrowi nazywanemu lepkością, potrafi oddzielić od siebie współpracujące elementy. Lepkość oleju osiąga się, poprzez dodanie do niego w procesie produkcji odpowiednich modyfikatorów i dodatków przeciwzużyciowych.
Kolejna funkcja to chłodzenie. Poszczególne komponenty silnika osiągają bardzo wysokie temperatury (szczególnie w nowych, turbo doładowanych jednostkach). Olej musi odbierać ciepło z tych części. W tym kontekście ważne jest, by olej miał możliwie wysoką temperaturę zapłonu, odpowiednią stabilność temperaturową oraz, by zapewniał ochronę przed utlenianiem się w wysokich temperaturach.
Ważnym zadaniem jest również ochrona silnika przed korozją. Dodatki zwiększające alkaliczność oleju (liczbę TBN) neutralizują kwaśne produkty spalania. Produkty te muszą być neutralne dla metalu.
Warto tu wymienić również uszczelnianie i czyszczenie silnika. Dobry olej silnikowy zapobiega odkładaniu się nisko- i wysokotemperaturowych zanieczyszczeń, które rozpuszczone i zawieszone w oleju, są wraz z nim usuwane podczas wymiany.
Dlaczego, i jak często należy go wymieniać?
Częstotliwość wymiany oleju jest podyktowana intensywnością, z jaką eksploatujemy silnik oraz jakością filtrów powietrza i paliwa. Średnio zaleca się wymienić oleje samochodowe po przejechaniu 10000 km. Co jednak w przypadku, gdy uzyskanie takiego przebiegu zajmuje nam kilka lat? Wówczas należy dokonać wymiany raz do roku. Spowodowane jest to tym, że wskutek reakcji chemicznych i czynników mechanicznych, olej silnikowy stopniowo traci swoje właściwości.
Dokąd na wymianę oleju?
Co prawda możemy to zrobić w zaciszu naszego domowego garażu, ale lepiej skorzystać z usług profesjonalnego warsztatu. Odpowiednia baza sprzętowa i doświadczona załoga zatroszczą się o to, by wymiana zarówno oleju, jak i filtrów przebiegła sprawnie. Pamiętajmy, że często istnieje konieczność dolania niewielkiej ilości oleju, kilka dni po wymianie. Powinniśmy być na tę ewentualność przygotowani i mieć na podorędziu produkt identyczny, jak ten, który znajduje się w naszej jednostce napędowej.
Oleje silnikowe są tak zróżnicowane, że konieczne jest dobranie produktu do konkretnej, dedykowanej mu jednostki napędowej. Producenci oznaczają lubrykanty odpowiednimi oznaczeniami (np. 5W-30), dzięki czemu łatwiej jest wybrać ten właściwy.