Infrastruktura informatyczna jest dziś jednym z podstawowych elementów funkcjonowania organizacji. Mnogość wykorzystywanych systemów i aplikacji stwarza konieczność zapewnienia odpowiedniej jakości sprzętu. Wiele firm nadal zarządza infrastrukturą informatyczną wewnętrznymi zasobami. Coraz bardziej popularne staje się jednak korzystanie z usług zewnętrznych podmiotów, które oferują kompleksową obsługę projektów informatycznych oraz centrum danych.
Zalety kolokacji infrastruktury informatycznej
Kolokacja jest procesem polegającym na przeniesieniu własnych urządzeń informatycznych do zewnętrznej serwerowni usługodawcy. Wszystkie serwery i dyski znajdują się wówczas pod opieką profesjonalnego Data Center. Oferowane przez usługodawców serwerownie to specjalne pomieszczenia, które zapewniają najbardziej optymalne warunki przechowywania sprzętu.
Do podstawowych zalet takiego rozwiązania należy przede wszystkim bezpieczeństwo. Serwerownie są pomieszczeniami monitorowanymi, zabezpieczonymi przed kradzieżami czy pożarem oraz zapewnionym zasilaniem awaryjnym. Panują tam również optymalne warunki klimatyczne, takie jak temperatura czy wilgotność powietrza. Z ekonomicznego punkt widzenia jest to również oszczędność kosztów związanych z utrzymaniem własnych serwerów.
Relokacja – jak sprawnie przenieść serwery do Data Center?
Podczas przenoszenia infrastruktury do zewnętrznego Data Center najważniejsze jest zapewnienie ciągłości procesów, eliminacja postojów i ewentualnych zakłóceń. Cały projekt przeniesienia infrastruktury zazwyczaj przeprowadzany jest we współpracy z usługodawcą. To w jego gestii jest przeprowadzenie audytu wewnątrz organizacji, ustalenie strategii relokacji oraz realizacja wcześniej przyjętych założeń.
Usługi Data Center to przede wszystkim zespół ludzi, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie w zakresie instalacji oraz konfiguracji urządzeń IT. Wiedza ta udokumentowana jest aktualnymi certyfikatami największych producentów sprzętu, takich jak Microsoft, Dell, HDS itp.
Migracja systemów IT i całej infrastruktury informatycznej
Podczas przenoszenia infrastruktury IT warto skorzystać z usługi migracji. Migracja polega na zaadaptowaniu i uaktualnieniu systemów, serwerów i innych sprzętów do najnowszych wersji oraz obecnych standardów. Podczas migracji zachowana zostaje integralność danych, systemów oraz ciągłość realizacji procesów w przedsiębiorstwie.
Najważniejsze zalety rozwiązań w chmurze
Utrzymywanie danych, systemów oraz aplikacji w chmurze to szereg korzyści dla użytkowników. To nie tylko korzyści związane z wygodą użytkowania, ale również wydajnością i bezpieczeństwem. Usługi cloud to przede wszystkim:
- wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności dzięki zastosowaniu rozbudowanych mechanizmów kontroli dostępów oraz bezpieczeństwa danych,
- elastyczność i skalowalność rozwiązań, które “rosną” razem z potrzebami klienta,
- łatwy dostęp z każdego miejsca i urządzenia,
- stosunkowo niskie koszty wdrożenia i utrzymania rozwiązań w chmurze,
- stosunkowo krótki czas uruchomienia oraz wdrożenia.
Dobre praktyki stosowane w wielu przedsiębiorstwach z różnych branż jednoznacznie wskazują na ogromny potencjał i możliwości wykorzystania usług oraz architektury chmury w organizacji. Projektując infrastrukturę informatyczną w firmie, warto więc zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalnych Data Center, aby w sposób kompleksowy podejść do obsługi procesów informatycznych i związanych z nią kosztów.