Urządzenia okulistyczne
Informacje

Urządzenia okulistyczne – topografy. Do czego służą?

Każdy gabinet okulistyczny powinien być wyposażony w dobrej jakości sprzęt, który pozwoli na wykonywanie specjalistycznych badan i zabiegów zależnie od potrzeb. Obecnie bowiem okulistyka korzysta z zaawansowanych technologii, co pozwala na skuteczniejsze wykonywanie zadań. Jakie urządzenia okulistyczne można znaleźć w przeciętnym gabinecie? I do czego służą?

Jak przydają się foroptery?

W żadnym gabinecie okulistycznym nie powinno brakować foropterów. Pozwalają one na ustalenie wady wzroku. Zbudowane jest z soczewki sferycznej i cylindrycznej, do tego znajdziemy w nich filtry optyczne, pryzmaty i wszystko, co pozwoli na uzyskanie naprawdę dokładnych wyników.

Choć urządzenie powstało ponad sto lat temu, to wciąż świetnie służy okulistom. Obecnie jest całkowicie elektroniczne, proste w obsłudze i pozwala na szybką pracę dzięki panelowi dotykowemu.

Do czego służą topografy?

Wśród ważnych sprzętów okulistycznych warto także wymienić topografy rogówkowe. Pozwalają na wykonywanie badań, które są niezbędne przed wszelkimi zabiegami laserowymi czy też przed dobraniem soczewki wewnątrzgałkowej. Dzięki nim można bez problemu wykonać diagnozę po uszkodzeniach rogówki oka. Bez względu na to, czy miało to miejsce po urazie czy po operacji. Topografy pozwalają na przygotowanie kolorowej i bardzo precyzyjnej mapy, która pokazuje lokalne krzywizny rogówki oka. Dzięki temu lekarz może ocenić stan oka.

Tanometry w służbie zdrowiu

Te urządzenia okulistyczne także są konieczne w gabinecie. Służą podczas badań, które maja na celu zmierzenie ciśnienia wewnątrz oka. Pozwala to stwierdzić, czy pacjent nie jest zagrożony jaskrą. Choroba ta może bowiem doprowadzić nawet do utraty wzroku. Dzięki szybszemu wykryciu problemu można rozpocząć leczenie, które uchroni pacjenta przed tą stratą.

Działanie biometrów optycznych

Biometry pozwalają na przeprowadzenie badań i pomiarów ludzkiego oka pod względem wszystkich koniecznych parametrów. Pozwala m.in. obliczyć moc soczewki wewnątrzgałkowej. Wszczepia się ją podczas operacji zaćmy oka. Gdyby choroba była w zaawansowanym stadium, konieczne jest korzystanie z nowocześniejszych urządzeń, które pozwolą na uzyskanie pomiarów.

Gabinet okulistyczny – topografy

W gabinecie okulistycznym znajdziemy wiele urządzeń, które mają na celu jedynie dobro pacjenta. Pozwalają uzyskać najważniejsze pomiary, sprawdzić, czy nie ma zagrożenia wystąpienie choroby oraz czy nie będzie konieczne specjalne leczenie. Każdy okulista powinien zadbać o jak najlepsze wyposażenie, które pozwoli mu dbać o ludzi.